ZÁZNAM: MŠVVaM predstavilo novú smernicu k prevencii a riešeniu šikanovania
PREHRAŤ

ZÁZNAM: MŠVVaM predstavilo novú smernicu k prevencii a riešeniu šikanovania

Pozrite si záznam.

Bratislava 4. februára (TASR) - Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstavilo novú smernicu k prevencii a riešeniu šikanovania. Platná je od 1. februára. Rezort zároveň spustil historicky prvú databázu preventívnych programov pre školy. Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

"Predovšetkým ide o veľmi jasné vymedzenie pojmov, čo šikanovanie je. Už nepoznáme len priame a nepriame šikanovanie a kyberšikanu, ale hovoríme o fyzickom, verbálnom, psychickom a emocionálnom šikanovaní," priblížil časť obsahu smernice Drucker. Objasnil, že smernica prvýkrát jasne identifikuje všetkých účastníkov. Oproti pôvodnej verzii z roku 2018 nespomína len šikanovaného a šikanujúceho, ale aj svedkov a žiakov, ktorí môžu šikane nevedome napomáhať. Pomoc tak môže byť podľa jeho slov cielená na všetkých zúčastnených.

Ako ozrejmil minister, po novom sa na šikanovanie nazerá komplexnejšie. Rezort zavádza citlivejší prístup k preverovaniu šikanovania. Namiesto označenia "agresor" hovorí nová smernica o "potenciálne šikanujúcom". "Čím výrazne otvárame školám priestor nebáť sa priznať, že tú šikanu na škole majú, a zároveň otvárame priestor nebáť sa dať pomoc tomu, kto šikanu pácha," podotkla riaditeľka odboru duševného zdravia a podporných opatrení MŠVVaM Lenka Svoradová.

Kľúčové je podľa Svoradovej aj to, že smernica jasne hovorí, že za šikanu a aj prevenciu šikany má zodpovednosť riaditeľ školy. Drucker pripomenul, že pokiaľ škola nebude riešiť šikanovanie, ktoré bolo zistené štátnou školskou inšpekciou, dôjde k obligatórnemu odvolaniu riaditeľa. "A k zákazu toho, aby sa mohol uchádzať o funkciu riaditeľa," doplnil. Drucker vysvetlil, že škola má po identifikácii šikany viacero možností. Môže pristúpiť k zníženiu známky zo správania, prípadne vylúčeniu zo školy. Škola sa môže taktiež obrátiť na sociálnu kuratelu detí so žiadosťou o reedukáciu žiaka či kontaktovať políciu.

Rezort okrem novej smernice aktualizuje aj sprievodcu pre riešenie šikanovania, ktorý poskytne školám podrobné návody. Minister ďalej informoval, že MŠVVaM odštartovalo pilotný projekt anonymného nahlasovania šikanovania. "Na stredných školách v Banskobystrickom kraji a jednej základnej škole testuje českú aplikáciu Nenech to být, ktorá už v stovkách škôl v Česku úspešne funguje a je dostupná aj v slovenčine," ozrejmil.

Svoradová špecifikovala, že pointou aplikácie je, že žiak môže anonymne nahlásiť šikanu a po chatovaní s odborným zamestnancom školy sa dostať k pomoci. Na ucelené dáta z pilotného testovania aplikácie je však podľa nej ešte priskoro. "Potrebujeme tomu nechať priestor, ale nateraz to vyhodnotenie spočíva v dobrej praxi," dodala s tým, že dobrá prax je uverejnená na webe ministerstva a predstavuje súbor tipov pre školy, ako úspešne zaviesť anonymný nástroj do praxe.

Priblížila tiež, že oba dostupné nástroje na anonymné nahlasovanie šikany (Nenech to být a RESQL) sú zatiaľ spoplatnené. "Jedným z účelov tohto 'pilota' je vyhodnotiť, ako školy vnímajú to používanie, a na základe toho aj priniesť otázku, či chceme a v akej miere vieme podporiť využívanie tohto nástroja v školách z finančného hľadiska," podotkla.