R. Sermek: CoFoE je o sebareflexii EÚ, impulzom bolo aj referendum o brexite
Bratislava 26. novembra (TASR) - Podnet na organizáciu Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) bolo aj referendum o brexite vo Veľkej Británii. Vtedy si európski lídri povedali, že zrejme niečo nie v poriadku a Únia nesmeruje takým smerom, ako by možno chceli ľudia. V rozhovore pre TASR TV to uviedol vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert Sermek. CoFoE preto podľa jeho slov umožňuje všetkým Európanom zapojiť sa do diskusie o budúcom smerovaní európskeho spoločenstva.
"Zrodil sa nápad, aby sme sa pýtali práve občanov, aby tie podnety išli zdola. CoFoE je dlhodobý proces, ktorý trvá niekoľko mesiacov. Teraz sme niekde v polovici. Konferencia by sa mala skončiť na jar budúceho roka, ale ani to nie je isté. Možno bude trvať dlhšie, takže je to dlhodobý proces sebareflexie Európskej únie," poznamenal šéf kancelárie EP na Slovensku.
CoFoE je podľa neho na jednej strane sériou podujatí, kde sa ľudia priamo stretávajú a diskutujú o budúcnosti EÚ. Existuje však aj možnosť zapojiť sa do procesu cez internet. "Aj niekto doma od počítača môže pridať svoje návrhy, svoje nápady. Nemusí nikam cestovať, nemusí sa zúčastňovať na podujatiach, ale zároveň môže veľmi významne prispieť k diskusii," podotkol Sermek.
Na CoFoE sú stanovené konkrétne témy, ktoré trápia všetkých. Či je to životné prostredie, sociálne otázky, zamestnanosť, zdravotníctvo, vzdelávanie, demokratické hodnoty. Tento zoznam podľa Sermeka nie je konečný. "Je možnosť diskutovať o čomkoľvek, čo ľudí trápi, alebo čo by chceli zmeniť," spresnil.
CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu Únie.