ZÁZNAM: Premiér apeluje na odhodenie politických tričiek v parlamente a pomoc ľuďom
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Premiér apeluje na odhodenie politických tričiek v parlamente a pomoc ľuďom

Pozrite si záznam.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Ochrániť Slovensko pred následkami energetickej krízy je najvyššia priorita. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti po tom, ako sa Národnej rade (NR) SR nepodarilo odvolať z funkcie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Poďakoval sa poslancom, ktorí ministra vo funkcii podržali. Apeloval pritom na odhodenie politických tričiek, aby mohol parlament prijímať opatrenia na pomoc občanom a ochranu ekonomiky.
        "V týchto časoch je pre nás maximálne dôležité, aby sme mohli celé naše úsilie vložiť do riešení energetickej krízy a prijímať opatrenia, ktoré pomôžu našim občanom a ochránia slovenskú ekonomiku. Môžeme tak pokračovať v odložení politických tričiek v parlamente, lebo rovnako ako počas pandémie, aj teraz ide o oveľa vyššie záujmy, ako sú politické spory," uviedol premiér.
        Matovič na sociálnej sieti reagoval na výsledky jeho odvolávania opätovnou kritikou SaS, ktorá iniciovala mimoriadnu schôdzu NR SR. Hovorí o sprisahaní liberálov s mafiou zo Smeru-SD a Hlasu-SD či s Milanom Mazurekom (nezaradený). Považuje to za dôkaz, že líder SaS Richard Sulík je schopný "sprisahať sa po voľbách aj s diablom či povaliť aj štvrtú protikorupčnú vládu, ak by, božechráň, bol jej súčasťou".
        Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš je rád, že sa nepodarilo Matoviča odvolať. "Aj u nás v klube máme kolegov, ktorí neprišli na hlasovanie. Je to dôkaz toho, že klub je slobodný, poslanci majú svoj názor," poznamenal. Podstatné preňho je, že nikto z OĽANO nehlasoval za vyslovenie nedôvery. Odmieta, že by mali nejakú dohodu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu, ktorí rovnako nehlasovali za odvolanie Matoviča a v utorok im prešlo niekoľko návrhov. Šipoš pripomenul, že schválili aj iné opozičné návrhy, aj body SaS. Liberálov označil za najbližších partnerov z opozície.
        Premiér Heger poznamenal, že poslanci OĽANO nie sú ovce. Hovorí o pluralite názorov a hĺbkovej diskusii v súvislosti s platformou v rámci klubu, ktorá avizovala výhrady voči Matovičovi a nezúčastnila sa na hlasovaní. Diskusia s Matovičom je podľa neho veľmi otvorená a konštruktívna. Od SaS očakával, že bude konštruktívnou a odbornou opozíciou, keďže to avizovala. Je mu ľúto, že zmenila postoj. Premiér podčiarkol, že prioritou najbližších mesiacov nie sú predčasné voľby, ale riešenie energetickej krízy. Reagoval tak na vyjadrenia SaS o otvorenosti diskusii o predčasných voľbách.
        Za vyslovenie nedôvery Matovičovi hlasovalo v utorok 73 zo 124 prítomných poslancov. Na jeho odvolanie bol potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda 76.