UHRÍK: Dôvodom zvýšenia transparentnosti volieb boli obavy verejnosti
PREHRAŤ

UHRÍK: Dôvodom zvýšenia transparentnosti volieb boli obavy verejnosti

Odvolanie vlády Eduarda Hegera bolo správne, ale prišlo neskoro, povedal v TASR TV predseda hnutia Republika Milan Uhrík.

Bratislava 25. mája (Teraz.sk) – Dôvodom zvýšenia transparentnosti volieb novelou zákona o podmienkach výkonu volebného práva nebola snaha vyvolávať obavy z manipulácie volieb, ale potreba reagovať na znepokojenie, ktoré už vo verejnosti bolo. V TASR TV to povedal predseda hnutia, europoslanec Milan Uhrík.

Vzhľadom na turbulentný politický vývoj na Slovensku za posledné tri roky podľa neho mnohí občania chceli, aby bolo prijaté nejaké opatrenie, ktoré by bolo prevenciou pred možnosťou manipulácie volieb a v tomto zmysle sa na hnutie Republika aj často obracali.

Poslanci preto podľa Uhríka v Národnej rade (NR) SR presadili návrh, aby sa zápisnice z volebných komisií povinne zverejňovali a aby ich originály mohli členovia komisií fotograficky zaznamenať. „Návrh, aby sa zápisnice povinne zverejňovali, predsa nemôže prekážať žiadnemu politikovi, ktorý dbá na transparentnosť. Sú to verejné voľby,“ tvrdí Uhrík.

Fotografie originálu zápisnice bude podľa neho potom možné kedykoľvek porovnať so zverejnenou zápisnicou a v prípade zistenia rozdielu na problém upozorniť.

Viac čítajte tu.